About KarinaZ
Joined August 2016
Hello!
My name is Karina and I’m from Latvia. It is a small, but very beautiful country in Northern Europe.
I am an adherent of a healthy lifestyle. I love sports and all kind of sport activities. My second passion is reading. I can’t imagine my life without books.

But due to the heavy loads and inflexible schedule on my regular job I don’t have enough time for my hobbies and worst of all - for my family.

So I am trying to work out some ways to keep earning, but at the same time having more free time, or at least more flexible schedule in order to be able to fully devote myself to my hobbies and family.

I hope this is the right place.
KarinaZ's Goals 3
Money Goals
1. $1500 a month (because that is how much I am earning now in my regular job)
2. $3000 a month
3. To reach the first number - 10-15 hours per week. And if I reach it I could quit my regular job and invest up to 30 hours per week to reach the second number.
1
Money I would be happy earning
2
Money I would be ecstatic earning
3
Time I'm willing to invest to achieve my goals
 
Goal created on
Dec 19, 2016
0
Comment on KarinaZ's Main Goals
Recent messages
KarinaZ Premium
1. $1500 a month (because that is how much I am earning now in my regular job)
2. $3000 a month
3. To reach the first number - 10-15 hours per week. And if I reach it I could quit my regular job and invest up to 30 hours per week to reach the second number.
Reply
andrel Premium
Just The sky's the limit
Reply
FilichiaT Premium
These are great goals Karin, all the best of success to you.
Reply
Kyle Premium Plus
Fantastic Karina! I know you are going to become a rock star within the online world before you know it. I am looking forward to seeing you succeed at ALL of your goals and am behind you ever step of the way if you need it.

You are in the right place here at Wealthy Affiliate and you have all the tools, training, websites, networking and support to take you wherever you want in this journey. :)
Reply
YFlorence Premium
I hope we can both quit our day jobs together haha!! I believe we can with enthusiasm and hard work! :)
Reply
KarinaZ Premium
I hope so too! Good luck to us both! :)
Reply
KarinaZ Premium
Thanks so much Kyle for your support!
Reply
MartinaToni Premium
I like your goals! You can totally do it.
Reply
SCM Premium
Great goals. You have a plan and a direction
Reply
Top
KarinaZ's Accomplishments
2016
1
4

Years
Leave KarinaZ a Message
Write something…
Recent messages
andrel Premium
Hello,un Sveika Karīna!
What to say, the first step is done. If you wanna prove yourself as winner girl, this is the right place. As far as you made the profile and performed a little research what the heck this Wealthy Affiliate community is then, only the laziness could be the argument to quit the winners journey. I hope you do not want to be the LOSER. So far I've resolved any outstanding issues with the help of WA database knowledge and members help.
Good luck!
Reply
KarinaZ Premium
Thanks so much!
My only argument for being such a slow student is a lack of time :)
But I am not in hurry ;)
Let's stay in touch, Andrei
Reply
andrel Premium
Waiting for the first question! Never be afraid to ask any question regarding Internet Marketing even if you think it is the silly one.
Reply
TSmithers Premium
Hi and thanks for the follow.
Reply
KarinaZ Premium
:)
Reply
Carson Premium Plus
Hey Karina! Today I just wanted to follow up with you to see how things are going! I hope all is well and you are enjoying yourself here within the Wealthy Affiliate community.

I want to make myself available to answer any questions or help with anything as you are getting started! Please touch base with me if you ever need a hand with anything or are feeling stuck, I am here to help. :)
Reply
KarinaZ Premium
Thank you Carson :)
Reply
WealthyAthar Premium
hi
Welcome to the WA Community online looking move forward towards path of success here very soon
Reply
andrel Premium
Hello and Sveiks Karina !
I wanted to stop by and personally welcome you to WA. Rest assured everything I mentioned about them is true.

Whether you're here to build a business, a website or just want to learn and make money online, this is the only place that will show you the best ways to do it.

Here are my two quick recommendations on getting started out the best possible way:

1. Please complete your account sign setup. It is just a simple 1-minute process that will better help myself and WA know more about you and your goals. I'd like to get to know you better and help you get going.

2. After you've done this, check this page out: Online Entrepreneur Certification - Getting Started (Level 1)(I think Kyle or Carson already recommended this). This is where everyone who joins WA should begin as it will explain everything.

The course is the most important part of WA. It will guide you to success!

And that's it!

Believe me, when I say this stuff works. Just follow the instructions and if you have any questions Karina , feel free to leave them by just posting a reply here. I usually respond within 24 hours and will be more than happy to help you out!

One last thing I want to mention:

Currently, you're a Starter member of WA. This is completely free, and you can do a lot of things such as build two free websites, get access to training and the online chat, among other cool perks!

If you see that WA and it's training is something you'd like to continue, I would highly recommend upgrading to the Premium membership. It's usually $47 per month, but if you sign up within the first seven days of joining WA...
You can get a 59% discount ($19 for the first month).
You get access to my personal support, 24-7. If you need help, you can be sure that you can fire any questions my way.
I have been in the Internet marketing world since 2008 and have learned a bit. You can come to me anytime and I will help you out (if I can't, I promise to find you the answer). You can count on that.

Certainly this is up to you Karina . For now, just check out the recommended things and see how it works out.

Talk to you soon!
Andrejs
P.S. Ja saproti, tad varam komunicēt arī latviski
A.
Reply
KarinaZ Premium
Sveiks, Andrej!
Pacentīšos tuvāko dienu laikā iziet apmācības kursu un iebraukt kas te vispār notiek :)
Ir liela vēlēšanās strādāt attālināti un pēc sava personīga grafika. Tāpēc izskatu visus variantus, ko vien varu atrast. Šobrīd man ir salīdzinoši labs darbs LV, bet es labprāt no tā aiziešu, ja sapratīšu, ka spēšu tikpat labi (vai vismaz tuvu tam:)) pelnīt internetā.
Paldies par atbalstu
Karīna
Reply
andrel Premium
Sveika Karīna!
Prieks, ka uzrakstīji. Tas vien jau nav maz, tu vismaz reāli apsver kautk ko iesākt, vai arī ne? Es jau godigsdarbsinterneta.com rakstīju, ka šis nav easy money pasākums, bet reāls no fake, ja tiks ielikts pamatīgs darbs. Reāli panākumi naudas izteiksmē var parādīties apmēram pēc pusgada no web lapas izveidošanas. Tas gan ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Neeisaku pašreizējo darbu pamest (vismaz iesākumā). Es arī strādāju un man pat esošais darbs diezgan iet pie sirds, bet...jā bet, kā jau jebkuram, gribās jaunu auto vai aizlaist uz Bora Bora. Vispār Letlades publika ir baigi kūtrā šinī ziņā. Ja tev ar English ir daudz maz ok, tad tikai nedaudz $$ iesākumam, kā jebkuram biznesam, un rukāšana un panākumi sekos. Wealthy Affiliate University ir pašreiz vislieliskākā un arī lētākā zināšanu un citu resursu bāze pasaulē, kura pieejama internetā. Ja tiešām sāksi ko darīt, esmu gatavs palīdzēt, pat reāls randiņš ir iespējams, lai apvārdotu un dotu padomus cik nu to māku. Man jau no Amazon nāk partner $$ un pat ļoti ekskuzīvā veidā nevis piņķerīgie čeki kā agrāk. Uz priekšu!
Reply
KarinaZ Premium
Andrej, man ir radies viens jautājums!
Mājaslapa būs jāveido un jāuztur angļu valodā. Man valodas zināšanas ir diezgan labas, bet tikai sarunvalodā vai atsevišķos topikos, kas ir saistīti ar darbu. Kad sāku domāt par tēmām, par kurām es varētu rakstīt, man uzreiz liekas, ka es to nevarēšu kvalitatīvi uzrakstīt angļu valodā... Vai Tu izmanto kādas tulkošanas programmas, vai programmas stila un pareizrakstības pārbaudei?
Paldies!
Reply
andrel Premium
Čau, labvakar! Lielisk jautājums un pilnīgi pareizs un visiem non English meitenēm un zēniem interesējošs. Atbildēšu ne dikti izstieptā veidā, sīkāk vari palasīt manā latviešu lapā godigsdarbsinterneta.com, tur viss par ko raktīju ir īsts un bez liekām puķītēm. Es noprotu, ka tu esi tādā pašā English knowledge stāvoklī kā es. Īsā atbilde uz tavu jautājumu- neuztraucies un sevišķi nesaspringsti ar perfektu gramatiku. Man ir teikts no WA biedru pilka, ka akcents, izrādās, ka arī rakstot ir akcents, esot pat forša fīča. Dabiski, ka arī es cenšos pēc iespējas pareizāk un izmantoju maksas Grammarly programmu, iesaku, reāli palīdz palabot dažādas kļūdas. Es iegādājos yearly subscription, tā sanāk lētāk, būs jautājumi, prasi. Arī es savu angleni galvenokārt esmu ieguvis darā, bet darbojoties jau kādu laiciņu Interneta mārketinga lauciņā English ir reāli uzlabojies. Nu, kaut kā tā apmēram.
Reply
Top